x
Proje ve Konsept Danışmanlığı - Cafe Restoran ve İşletme Çözümleri
24. 03. 2022

Proje ve Konsept Danışmanlığı - Cafe Restoran ve İşletme Çözümleri

Mayko Endüstriyel olarak bir çok yerel ve uluslararası marka ile işbirliği yapıyoruz. Bu markalardan bazılarına makine desteği ve danışmanlık hizmeti verirken, birçoğu ile anahtar teslimi projeler gerçekleştiriyoruz. Proje bazlı çalışmalarda, müşterilerimiz ve onların yatırımcıları ile

doğrudan temas kurarak, uygulanacak konsept ile ilgili mühendislik, teknik ve mimari destekte bulunuyoruz.

Mayko Endüstriyel 10 yılı aşkın tecrübesi ile endüstriyel mutfak alanında söz sahibi pazar lideri bir firmadır. Kurulduğu günden bugüne birçok prestiji projeyi başarıyla tamamlamıştır. İmzası olduğu projelerde modern endüstriyel üretim kalitesini yükseklere taşımayı hedefleyen Mayko, bugün endüstriyel mutfak sektöründe yenilikçi projelerin mimarıdır. Projelerimizde sadelik ve fonksiyonelliği ön planda tutarak hayallerinizi tasarlayıp , mutfaklarınızı projelendiriyoruz.

Behmor Brazen Plus - Filtre Kahve Makinesi Özellikleri
18. 04. 2022

Behmor Brazen Plus - Filtre Kahve Makinesi Özellikleri

Behmor filtre kahve makineleri özellikleri ve çalışma prensibi ile hem evde hem de butik işletmelerde rahatlıkla kullanılabilir. Bu yazımızda Behmor filtre kahve makinelerinde bulunan özellikleri sizlere tanıtmak isteriz. 

Ön Demleme Süresi

Behmor filtre kahve makineleri ön demleme özelliği ile piyasadaki rakiplerinden hızlıca sıyrılır. Bu özellik sayesinde hazne içerisindeki kahve az miktar sıcak su ile önden ıslatılır böylelikle hem ısıtılmış hem de gaz salınımı başlatılmış olur. Bu ön demleme işlemi "Blooming" olarak da adlandırılır. Blooming işlemi yapılmış kahveler çözünmeye daha müsait olur. Çok daha homojen şekilde demlenir. 

Ön demleme süresi 15 saniye ile 4:00 dakika arasında ayarlanabilir. Kahve tipine ve miktarına göre dilediğiniz süreyi kolayca seçebilirsiniz. 

Su Sıcaklığı Seçimi

Behmor Brazen filtre kahve makinelerinde su sıcaklığı seçimi yapabilirsiniz. 88 ve 99 derece arasında ayarlanabilen su sıcaklığı ile dilediğiniz kahve tadına göre müdahalede bulunabilirsiniz.

Su Haznesi

1.2 litrelik su haznesi aynı zamanda kazan işlevi de gösterir. Suyun tamamı istediğiniz sıcaklığa ulaşmadan demleme başlamaz. Bu özellik demleme boyunca ısı stabilizasyonu sağlar ve çözünmede dalgalanma yaşamazsınız. 

Nanopresso, Minipresso ve Picopresso arasındaki Farklar
17. 02. 2022

Nanopresso, Minipresso ve Picopresso arasındaki Farklar

Wacaco’nun 3 espresso makinesi de çantada rahatlıkla taşınabilir ve kullanımı kolaydır. Minipresso ile rahatlıkla klasik espressolar demleyebilirsiniz. Öğütülmüş kahve ve NS kapsül versiyonları vardır. Su tankı geliştirilebilir.

Nanopresso; geniş akseusar ve renk seçenekleri sunar. Sepet ve su haznesi geliştirilebilir. Kapsül adaptörleri eklenebilir.

Picopresso basınçsız-klasik espresso sepeti kullanır. Profesyonel kullanıma en uygun ekipmandır.

 

La Cimbali Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Konu
25. 04. 2022

La Cimbali Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Konu

Kafe açma aşamasındaysanız ya da var olan profesyonel kahve makinenizi değiştirmek istiyorsanız, La Cimbali kahve makineleri en büyük yardımcınız olacaktır. Kafe açma aşamasında, sizin için en önemli nokta espresso makinesi seçimidir. İşletmenize en uygun olan makineyi seçmeniz daha kaliteli ve lezzetli kahve tadını müşterilerinizle buluşturmanızı sağlar. Özellikle kısıtlı bütçe ile işletme açma aşamasındayken, kafe sahiplerinin ekipman seçimini akıllıca yapması önemlidir.

Kahve makinesi seçiminizde kesinlikle acele etmemelisiniz. Endüstriyel kahve makinesi seçimi, özen gerektiren bir konu. La Cimbali, 1912 yılında kurulduğu günden bu yana, endüstriyel kahve makineleri alanında kaliteli kullanımı sizlerle buluşturur. İlk mağazalarını 1930 yılında, İtalya’nın Milan şehrinde açmışlardır. O tarihten günümüze kadar,la cimbali espresso makinesi alanında sektöründe lider marka olarak hizmet vermeye devam ediyor. Ülkemizde, endüstriyel espresso makinelerinin tümü, cimbali ismiyle anılmaktadır. Bu durum, markanın ülkemizde oldukça tanınmış olduğunun da bir göstergesidir.

Kahve Akımları Nelerdir?
31. 03. 2022

Kahve Akımları Nelerdir?

Başlangıçta şifalı bir içecek olarak görülen kahve, ilk keşfedildiği çağlardan bu yana çok daha büyük önem kazanarak günümüze taşınmış ve bir ‘kültür’ olarak gelecek nesillere de aktarılmaya devam edecektir. Kahvenin gelişim süreci sürekli bir ivme kazanarak üç ana bölümde incelenir. Günümüzde ‘3.dalga kahve akımı’ olarak adlandırdığımız süreç öncesinde 2.dalga kahve akımı ve 1. dalga kahve akımı yer alır.

2. dalga kahve akımı, Amerika’da filizlenen Starbucks gibi ünlü kahve zincirlerinde kahvenin pek çok türünün tüketiciyle buluşmasıyla başlar. Kahvenin kalitesi bu dönemde eskiye nazaran daha çok önemsenir ve kahve içme keyfi yeni bir boyuta taşınır.

Çekirdek Kahve Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
06. 06. 2022

Çekirdek Kahve Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çekirdek Kahve Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Evde lezzetli bir kahve hazırlamak için ilk önerimiz alacağınız kahvenin çekirdek formunda olması. Kahvenin aromasını daha uzun süre korumasını sağlamak ve daha kaliteli tatta kahveler elde etmek için kahveyi çekirdek halinde satın almak daha sağlıklıdır.

Peki çekirdek kahve alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

1. Kahve çekirdeğinin ne zaman kavrulduğunu öğrenin.

Kahve çekirdeğinin ne zaman kavrulduğu lezzet açısından çok önemli. Bu sebeple çekirdek kahve alırken kavrulma zamanını yetkili kişiden öğrenerek 2 haftadan uzun süre önce kavrulmuş çekirdeği almamanız tavsiye edilir(Doğru paketlenmiş bir çekirdek kahve paketlendiği günden itibaren 2-3 ay kadar tazeliğini koruyabilir). Kavrulmuş halde uzun süre bekleyen çekirdekte aroma kaybı yaşanabilir bu da hazırlayacağınız kahveden istediğiniz performansı alamamanıza neden olur.

2. Kahve çekirdeğinin renginden karakteri hakkında fikir sahibi olun.

Kahve çekirdeğinin kavrulma derecesi de damak tadınıza uygun kahve yapabilmeniz için çok önemlidir. Kahve çekirdeğinin rengine bakarak kahvenizin az ya da çok kavrulduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Az kavrulmuş çekirdek açık renkli olurken çok kavrulmuş çekirdek koyu renklidir. Az kavrulmuş kahvenin kafein oranı daha yüksek olup daha zengin aromaya sahiptir. Çok kavrulmuş kahve ise daha yağlı ve yoğun bir yapıya sahiptir.

3. Kahve çekirdeğinin kullanacağınız demleme ekipmanına uygunluğundan emin olun.

Kahvenizi hangi ekipman yardımıyla hazırlayacağınıza göre alacağınız çekirdeğin uygun olup olmadığını yetkili kişiden öğrenin (AmericanPress, Moka Pot,Fellow Stagg Dripper,Cafflano Kompact gibi).

4. Kahve çekirdeğini tüketeceğiniz zaman öğütün.

Çekirdek halde aldığınız kahveyi kullanmadan hemen önce öğütmeniz kahvenizdeki aromanın ömrünü uzatarak daha lezzetli kahveler hazırlamanızı sağlar. Bu sebeple ev tipi öğütücü ya da Cafflano gibi öğütücüsüyle beraber tasarlanan kahve demleme ekipmanları almanız tavsiye edilir. (Cafflano üstüne satış linki)

5. Kahveyi doğru saklama ve son kullanım süresi.

Kahve çekirdeğini kısa süre içinde tüketeceğiniz miktarda almanız (150-200 gr.) taze ve lezzetli kahveler hazırlamanıza yardımcı olur. Artan kahve çekirdeklerinin ise korunaklı, üzerinde CO2 salınımı sağlayacak valf bulunan paketinde ağzı kapalı şekilde saklanması ve kavrulma tarihinden itibaren en fazla 2-3 ay içinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Americano Nedir, Nasıl Yapılır?
01. 07. 2022

Americano Nedir, Nasıl Yapılır?

Americano, espresso üzerine sıcak su eklenmesiyle elde edilir. Dolayısıyla Americano hazırlarken esas nokta, yine bazını oluşturan espresso’nun lezzetli yapılmasıdır.

Americano yaparken öncelikle espresso yapımına geçilir. Espresso için taze öğütülmüş kahve portafilter içine alınır (single shot için 7-9 gr,double shot için 14-18 gr önerilir). Bu noktada americano yapmak için iki ayrı yöntem bulunur. Birincisinde bardağa önceden sıcak su koyulur ve espresso sıcak suyun üzerine akıtılır. İkincisinde ise espresso  hazırlanır ve ardından üzerine su eklenir. Her iki durumda da sıcak su ile buluşan espresso, americano’ya dönüşür ve içime hazır hale gelir.

 İki yöntemin kahvede oluşturduğu fark ise:

  1. Yöntemde espressonun kremasının üstte kalması, dolayısıyla elde edilen americano’nun daha kremalı olması ve ısıyı muhafaza etmesi sağlanır.
  2. Yöntemde ise espresso’nun üzerine eklenen su kremanın daha çabuk dağılmasına yol açar ve americano’nun daha düz renkte görünmesini sağlar.

Profesyonel espresso makinelerinin yanı sıra americano’yu evde kullanılan espresso ekipmanları Moka Pot ve Minipresso yardımıyla da hazırlayabilirsiniz. Elde ettiğiniz espresso’yu sıcak su ile yumuşatarak filtre kahveye bir alternatif oluşturabilirsiniz. Americano, görünüm olarak filtre kahveye benzese de tat olarak daha farklı bir lezzete sahiptir.

Kahve Nasıl Saklanmalı?
05. 07. 2022

Kahve Nasıl Saklanmalı?

Kahvenizin taze kalması için 3 önemli tavsiye

Kaliteli kahveler hazırlamak için, iyi kahve çekirdeği seçmek kadar seçilen kahveyi doğru saklamak da oldukça önemlidir. Kahvenin taze kalacak şekilde saklanması, içerdiği aromanın kaybolmamasını ve lezzetli kahveler elde etmeyi sağlar.

Peki kahveyi taze tutmanın yolları neler?

1 - Kahve; hava, ışık, rutubet ve sıcaklıktan uzak tutulacak şekilde saklanmalıdır.

Kahvenin hava alması aromasını kaybetmesine neden olacağından hava almasına engel olacak bir pakette, mümkün olduğunca az ışık alan bir yerde, nemden ve yüksek sıcaklıktan uzak şekilde saklanmalı.

2 - Kahvenin çekirdek halde alınıp kullanım öncesi öğütülmesi daha taze kalmasını sağlar.

Kavrulmuş çekirdek kahvenin öğütülmüş şekilde saklanması daha çabuk bayatlamasına neden olacağından, kahvenin çekirdek halde alınıp kullanım öncesi ihtiyaç duyulan miktarda öğütülmesi tavsiye edilir.

3 - Kahveyi az miktarda alıp kısa süre içinde tüketin.

Kahve her ne kadar iyi koşullarda saklansa da tazeliğini koruma süresi bellidir. Kavrulmuş kahve çekirdeğinin en fazla 1 hafta içinde(özel valfli ambalajı açıldığı andan itibaren), kavrulmuş öğütülmüş kahvenin ise 1 gün içinde tüketilmesi tavsiye edilir. Bu sebeple kahvenin az miktarda alınıp kısa süre içinde tüketilmesi kahvenin aroma kaybetmemesi açısından önemlidir.

Latte Nedir? Nasıl Yapılır?
20. 05. 2022

Latte Nedir? Nasıl Yapılır?

Espresso bazlı kahveler arasında en popüler olanlardan biri: Latte / Caffé Latte. Gerek yumuşak içimi gerek sanatıyla ayrı bir kültür oluşturan ‘Latte’, İtalyanca’da süt anlamına gelmektedir.

İtalyan kökenli Caffé Latte, günümüzde dünyanın her yerinde tüketilmektedir. Peki Caffé Latte nasıl yapılır?

Caffé Latte, espresso üzerine süt eklemesiyle elde edilir. Öncelikle normal espresso yapımına geçilir. Taze öğütülmüş kahveden (7-9 gr önerilir) single espresso hazırlanır ve ardından buhar yöntemiyle süt ısıtma (70-72 derece önerilir) işlemine geçilir. Isınıp krema haline gelen süt, hazırlanan espresso’nun üzerine dökülür. Caffé Latte içime hazırdır.(Süt kahve oranı 1/7 kabul gören aralıktır)

Klasik espresso makinesinin yanı sıra Moka Pot ve Minipresso yardımıyla hazırlayacağınız kahvelere süt ekleyerek profesyonel Latte lezzetine yakın tatta kahveler elde edebilirsiniz.

Espresso Nedir? Nasıl Yapılır? 3 Kolay Yöntemde Espresso Yapılışı
17. 03. 2022

Espresso Nedir? Nasıl Yapılır? 3 Kolay Yöntemde Espresso Yapılışı

Espresso, İtalya’dan tüm dünyaya yayılan, basınç kullanarak hızlı kahve demleme yöntemidir. 1900’lü yıllarda İtalya’da ortaya çıkan bu yöntemin adını İtalyanca’da ‘hızlı’ anlamına gelen ‘espres’den aldığı söylenir. Bir diğer rivayete göre ise ‘press’ yani basınç sözcüğünden türediği düşünülür.

Sıcak suyun yüksek basınçla beraber çok kısa sürede kahvenin içinden geçmesiyle hazırlanan espresso, sade içilmesinin yanı sıra keyifle tükettiğimiz Latte, Cappuccino gibi kahvelere dönüştürülebilir. Espresso, filtre kahveye nazaran daha fazla kahve, daha az su içerir. Bu sebeple espresso daha yoğun kıvamlı ve daha zengin aromalıdır.

1 2
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.