Sifon (Vakum Pot) yöntemi ile kahve nasıl demlenir?

06/08/2018 1 Yorumlar

Sifon (Vakum Pot) yöntemi ile kahve nasıl demlenir?

Filtre kahve severlerin taze ve pürüzsüz kahveler elde etmek için kullandığı en şık yöntemlerden biri: Sifon (Vakum Pot) tekniği.
Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar geniş bir alanda kullanım yaygınlığı görülen Sifon yöntemi, kahve demlemeyi adeta bilimsel bir deneye dönüştürüyor. Laboratuvar ekipmanına benzeyen şık ve etkileyici görüntüsüyle kahve hazırlama sürecini küçük çaplı bir görsel şölene dönüştüren Sifon ile kahve demlemek sanılanın aksine oldukça basit.
⦁ Öncelikle Sifonun üst kısmındaki hazne çıkarılır ve alt kısımdaki yuvarlak hazneye su doldurularak ısınmaya bırakılır. Alt hazneye eklenecek suyun sıcaklığı herhangi bir önem taşımaz. (Eğer kahvenin daha kısa sürede hazır olması isteniyorsa sıcak su kullanılması tavsiye edilir.)
⦁ Su ısınırken vakum oluşturmak için üst hazne alt haznenin üstüne kapatılır. Bu aşamada önemli olan; üst haznedeki contanın alt hazneye tam oturacak ve suyun hiç hava almaması sağlanacak şekilde yerleştirilmesidir.
⦁ Ardından alt haznedeki suyun üst hazneye çıkması beklenir.
⦁ Üst haznede toplanan suya (300 ml) filtre kahve için orta kalınlıkta öğütülmüş kahve (20 gr) eklenir.
⦁ Kahve suya eklendikten sonra yavaşça karıştırılır ve yaklaşık 1,5 dakika sonra kahvenin altındaki ısıtıcı çekilerek demlenen kahvenin yavaşça alt hazneye dolması beklenir.(kahve henüz üst haznedeyken bir kez daha karıştırılarak su ile kahvenin iyice kaynaşması sağlanır.) Kahvenin alt hazneye dolmasıyla üst hazne çıkarılır ve kahve enfes aromasıyla servis edilmeye hazır hale gelir.

1 Yorumlar

Engin Satana:
03/10/2018, 10:50:49 AM, www.40kafe.com
Yanıtla

Merhaba. Yazılarınızı beğenerek okuyoruz. Bizler de benzer bir alanda hizmet veriyoruz. https://www.40kafe.com/blog

Yorum Yap