Neden Kahve İçmeliyiz? (Kahvenin Faydaları)

06/08/2018 0 Yorumlar

Sıcak iklimlerin beyaz çiçekli ağaçlarından kiraz kırmızısı meyveleriyle hayatımıza giren kahve, gizemli kokusu ve vazgeçilmez lezzetiyle uzun yıllar boyunca çeşitli uzmanlar tarafından araştırıldı. Neden kahve içmeliyiz, kahvenin faydaları nelerdir? Gibi sorulara yanıtlar arayan araştırmalarda hatırı sayılır ilerlemeler ve uzun deney-gözlem sonuçlarında onaylanmış cevaplar elde edildi. Sıcak iklimlerin beyaz çiçekli ağaçlarından kiraz kırmızısı meyveleriyle hayatımıza giren kahve, gizemli kokusu ve vazgeçilmez lezzetiyle uzun yıllar boyunca çeşitli uzmanlar tarafından araştırıldı. Neden kahve içmeliyiz, kahvenin faydaları nelerdir? Gibi sorulara yanıtlar arayan araştırmalarda hatırı sayılır ilerlemeler ve uzun deney-gözlem sonuçlarında onaylanmış cevaplar elde edildi.

İşte kahve içmemiz için 10 neden:
⦁ Kahve önemli bir antioksidan kaynağıdır.

Vücudumuzdaki hücrelerin anormal davranmalarını ve tümör oluşturma risklerini azaltan antioksidan maddeler, yediğimiz sebze, meyve, balık gibi çeşitli besinlerle beraber kahvede de ciddi oranda bulunuyor. Antioksidan yönünden en zengin gıdalar arasında ikinci sırada yer alan kahve, bağışıklık sistemini destekler ve kanser oluşum riskini azaltmada önemli rol oynar. İçerdiği antioksidan sayesinde kötü huylu kolesterolü düşürmede ve kalp sağlığını desteklemede önemli rol oynar.
⦁ Kahve içenlerin şeker hastalığına yakalanma oranı daha düşük.

Alman bilim insanlarının Avrupa genelinde yaklaşık 500 bin kişi üzerinde yaptığı araştırma ve gözlem sonuçlarına göre; günde 3-4 fincana yakın kahve tüketenlerin günde 1 fincandan az kahve tüketenlere göre tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskinin %23 daha az olduğu kaydedildi.
⦁ Kahve zayıflamaya yardımcı oluyor.

Kahve, içerdiği kafein nedeniyle metabolizmayı hızlandırarak daha çok kalori yakmaya yardımcı oluyor. Kafeinin iştahı azaltma etkisi ve daha uzun süre tokluk hissi vermesi de zayıflamak isteyen bireyler için olumlu sonuçlar doğurabiliyor.
⦁ Kahve Alzheimer hastalığına karşı koruyucu görev üstleniyor.

Hafıza üzerinde önemli etkileri bulunan kahve Alzheimer hastalığı üzerinde de olumlu etkiler gösteriyor. Yapılan araştırmalara göre günde 1-2 bardak kahve tüketenlerin hiç kahve tüketmeyenlere oranla Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin daha düşük olduğu gözlenmiş. Bunun yanı sıra bilim insanları, aşırı kahve tüketiminin ise bu oranı tersine çevirdiğini belirtiyor.
⦁ Kahve Parkinson hastalığına yakalanma riskini düşürüyor.

Portekizli bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre; kahve tüketen insanların kahve tüketmeyenlere oranla Parkinson hastalığına yakalanma riski %31 daha düşük. Kahvenin içerdiği kafein, nörolojik bir hastalık olan Parkinson’a yakalanma riskini düşürüyor.
⦁ Kahve beyin fonksiyonlarını arttırıyor. Daha zinde olmak için kahve!

İçerdiği çok sayıda biyoaktif maddeyle kahve, beyne olumlu etki ederek beyin fonksiyonlarında artış sağlıyor. Kahve, hafızayı güçlendirmede ve zihni daha uzun süre uyanık tutmada önemli rol oynuyor.
⦁ Kahve içenlerde depresyona daha az rastlanıyor.

Son yapılan araştırmalara göre kahve içeriğinde bulunan kafeinle endişe seviyesini düşürerek mutluluk hormonunu arttırıyor. Yaklaşık 50 bin kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre; günde 2-3 fincan kahve içen kadınların 1 fincan kahve içen ya da hiç içmeyenlere göre %20 daha az depresyona girdiği gözlendi.
⦁ Kahve fiziksel aktivitede dayanıklılık seviyesini arttırır.

Kahvenin içindeki kafein canlandırıcı etkisiyle fiziksel aktivite öncesi tüketildiğinde dayanıklılığı arttırır. Kan akışındaki yağ asitlerini arttıran kafein, koşu vb. sporlarda sporcunun vücudundaki yağları aktivite sırasında yakıt olarak kullanmasında etkin rol oynar.
⦁ Kahve kokusu stresi azaltıyor.

Buram buram kokusuyla iştah kabartan kahve, içimiyle sağladığı yararların yanı sıra kokusuyla da sağlığımıza olumlu etki ediyor. Bilim insanlarının fareler üzerinde yaptığı deneyler sonucu kahve kokusunun beyinde strese bağlı oluşan proteini etkilediği görüldü. Stres altında bırakılan farelerin kahve kokusuyla beraber beyinlerindeki strese bağlı proteinde değişmeler meydana geldiği saptandı.
⦁ Ve kahve intihar oranını düşürüyor!

Araştırmalar sonucu günde 2-4 fincan kahve içenlerin intihar etme oranının içmeyenlere kıyasla %50 daha düşük olduğu belirlendi. Bir tür hafif antidepresan görevi gören kahve, serotonin ve dopamin salgılarının artmasına yardımcı olarak daha mutlu hissetmeye katkı sağlıyor.

Çok sayıda yararı bulunan kahve, belli miktarda içildiğinde olumlu etkilerini sunuyor. Fakat aşırı doz kahve tüketiminde ise faydalar yerini zarara bırakarak kalp krizi, felç ve kanser riskini arttırıyor. Bu sebeple kararında yapılan her şey gibi kararında içilen kahvenin de tadı bir başka oluyor.

Yorum Yap