Latte Sanatı Nasıl Ortaya Çıktı? 3D Latte Sanatı Nedir / Nasıl Yapılır?

06/08/2018 0 Yorumlar

Latte Sanatı Nasıl Ortaya Çıktı? 3D Latte Sanatı Nedir / Nasıl Yapılır? Avrupa’da yüzyıllardır beraber tüketilen süt ve kahvenin sanata dönüşmesi -anlatılan hikayeye göre-David Schomer ile başlıyor. Schomer ile aynı zamanlarda İtalya’da Luigi Lupi adlı bir adamın da latte sanatı üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. İlk kimin başlattığı net olarak bilinemese de David Schomer’in latte sanatındaki başarısı inkar edilemez bir gerçek. Latte üzerinde bir klasik haline gelen kalp şeklinin de mucidi olan Schomer, kahvenin üzerine süt kremasını eklerken tesadüfi şekilde kahveye benzettiği şekli 1989 sonbaharında mükemmel hale getirdiğini belirtiyor.

Latte Sanatı Nasıl Ortaya Çıktı? 3D Latte Sanatı Nedir / Nasıl Yapılır?

Avrupa’da yüzyıllardır beraber tüketilen süt ve kahvenin sanata dönüşmesi -anlatılan hikayeye göre-David Schomer ile başlıyor. Schomer ile aynı zamanlarda İtalya’da Luigi Lupi adlı bir adamın da latte sanatı üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. İlk kimin başlattığı net olarak bilinemese de David Schomer’in latte sanatındaki başarısı inkar edilemez bir gerçek. Latte üzerinde bir klasik haline gelen kalp şeklinin de mucidi olan Schomer, kahvenin üzerine süt kremasını eklerken tesadüfi şekilde kahveye benzettiği şekli 1989 sonbaharında mükemmel hale getirdiğini belirtiyor.

Latte sanatı Schomer döneminden bugünlere büyük gelişme kaydederek aktarıldı. Klasik bir sütlü kahve ile yapılması mümkün olmayan sanat, sütün köpürtülüp doğru kıvamdaki krema haline getirilmesiyle uygulanıyor. Latte sanatı, ‘sanat’ın yanı sıra ‘bilim’le de iç içe. Süt hakkında bilimsel donanıma sahip olmaya ve bu bilgiler doğrultusunda yapılan uygulamalara dayanan sanatın temel kaynağına ‘süt bilimi’ de diyebiliriz. Sütün buhar yöntemiyle hızlıca ısıtılması yoluyla fiziksel özelliklerinin değişmesi sonucu oluşan mikro köpük (microfoam), latte sanatında kullanılacak vazgeçilmez malzemeyi oluşturuyor. Yağ, şeker ve proteinden oluşan süt, buhar yöntemiyle ısıtıldığında içindeki yağ ve şeker parçaları daha küçük parçacıklara ayrılarak kıvamın yanı sıra sütün lezzetini de daha tatlı hale getiriyor.

Buharla ısıtılan ve daha kıvamlı, daha lezzetli hale getirilen süt; hazırlanan espresso üzerine dökülür. Sütün dökülmesinin ardından süt kabındaki krema, espressonun üzerine tasarım oluşturmak amacıyla eklenir.
Klasik latte sanatının bir de ‘3D’ versiyonu yaratıcı baristalar tarafından ortaya çıkarıldı. Kedi, zürafa, ahtapot gibi şekillerin kahve üzerindeki 3 boyutlu tasarımları görenleri şaşırtıyor. Peki 3D latte sanatı nasıl yapılıyor?

Klasik latte sanatında olduğu gibi öncelikle espresso hazırlanır. Ardından buhar yöntemiyle ısıtılıp köpürtülen süt espresso üzerine eklenir. Latte sanatından farklı olan kısım ise bu aşamadan itibaren başlıyor. Daha koyu kıvamlı hale getirilen süt kreması bir kaşık yardımıyla hazırlanan lattenin üzerine yapılmak istenen şekle uygun miktarda alınır. Kremayı şekillendirmek için kürdan ya da ince, uzun bir çubuktan yardım alınabilir.

İşte 3d latte sanatının en yaratıcı örneklerinden bazıları:


*3d latte sanatı örnekleri Kazuki Yamamoto’ya aitir.

Yorum Yap