Kağıt Filtre İle Metal Filtre Arasındaki Farklar

21/06/2018 0 Yorumlar

Kağıt Filtre İle Metal Filtre Arasındaki Farklar

İyi bir kahve elde edebilmemiz için kahve çekirdeklerinin iyi seçilip öğütülmesinin yanı sıra kullanacağımız demleme metodu da çok önemlidir. Demleme metoduna göre ise kullanacağımız ekipmanlar değişkenlik gösterir. Her bir demleme yönteminde seçim yapmamız gereken farklı noktalar karşımıza çıkar. Filtre kahve hazırlarken seçim yapmamız gereken nokta ise, kahvemizin demlenip süzülmesini sağlayan ‘filtre’. Peki ‘kağıt filtre’ mi kullanmalıyız ‘metal filtre’ mi? Bu seçimi yapmadan önce kağıt filtre ile metal filtre arasındaki temel farklılıkları bilmemiz gerekiyor. Lezzet, görünüş, fiyat açısından farklılık gösteren filtreler; sağlığa olan etkileri ve sağladıkları kullanım kolaylığı açısından da birbirinden ayrılıyor.

Lezzet farkı

Kağıt filtre: Kahvenin içindeki yağları ve küçük partikülleri filtreleme sistemiyle tutarak bardağa ulaşmasını engeller. Bu sebeple daha pürüzsüz, yumuşak ve meyvemsi lezzette kahveler elde etmeyi sağlar.

Metal filtre: Kahvenin içindeki yağlar ve küçük partiküller belli bir oranda filtreleme sisteminden geçerek bardağa ulaşır. Metal filtre ile elde edeceğiniz kahveler daha yağlı ve daha zengin aromalı olacaktır.

Görünüş farkı

Kağıt filtre: Demlenen kahve pürüzsüz bir yapıya sahip olup duru ve berrak bir görüntü oluşturur.

Metal filtre: Demlenen kahve koyu bir kıvama sahip olup bulanık bir görüntü oluşturur.

Fiyat farkı

Kağıt filtre: Tek kullanımlık olduğu için maliyeti metal filtreye göre daha fazladır.

Metal filtre: 5 yıldan uzun süre kullanım imkanı sağlayan metal filtre maliyet açısından daha uygundur.

Sağlık açısından etkileri

Kağıt filtre: Kahvenin içindeki kolesterole neden olabilecek yağları tutar. Bu açıdan kötü kolesterolden korunmanıza yardımcı olur.

Metal filtre: Kahvenin içerdiği yağları filtrelemez ve bardağa aktarımını sağlar. Kahve içindeki yağlar aynı zamanda taşıdığı aromayı da aktarmasında etkendir.

Kullanım kolaylığı

Kağıt filtre: Tek kullanımlık kağıt filtreler kahvenin demlenmesinin ardından çöpe atılır. Bu sebeple kullanımı oldukça kolaydır, temizleme gerektirmez.

Metal filtre: Kahve demleme işleminin hemen ardından temizlenmesi gereken metal filtreler, su ve deterjan yardımıyla iyice yıkanmalı, kahve parçacıklarından arındırılmalıdır. Bu sebeple kağıt filtreye oranla kullanımı daha zordur.

Her kahvede olduğu gibi filtre kahvede de en önemli nokta damak tadınız. Kahvenizi nasıl içmek istediğinize göre yapacağınız filtre seçimi sizin için en doğru tercih olacaktır.

Yorum Yap