İtalya ve ‘Espresso Romano’ geleneği / Espresso Romano nasıl yapılır?

21/06/2018 0 Yorumlar

İtalya ve ‘Espresso Romano’ geleneği / Espresso Romano nasıl yapılır?

Espresso Romano, bir dilim limon veya limon kabuğu ile servis edilen espresso shot türüdür. Kahvenin lezzetini vurguladığı düşünülen limon dilimi veya kabuğu, kahve fincanının yanına koyularak ikram edilir.
Adı gereği İtalyan espresso’su olarak anılan Espresso Romano’nun gerçek kökeninin nereye ait olduğu tam olarak bilinmemekle beraber günümüzde İtalya genelinde sıklıkla tüketilmektedir.
Peki Espresso Romano nasıl yapılır?

Espresso Romano, adında da yer aldığı üzere bir espresso çeşididir. Bu sebeple ilk önce espresso shot yapımı için uygun miktarda kahve portafilter (kaşık) içine alınır ve tamplenir. Tamp işlemi gerçekleştirilen kahve espresso makinesine yerleştirilir ve suyla buluşması sağlanır. Saniyeler içinde fincandaki yerini alan espresso shot, çok ince dilimlenmiş bir parça limon ile veya çok ince kesilmiş limon kabuğu ile servis edilir. Limon dilimi veya kabuğu fincanın yanında servis edilebileceği gibi fincanın ağız kısmına tuttturularak da sunulabilir. Fincanın ağız kısmına koyulan limon veya kabuğu, kahveyle temas ederek aromasını kahvenin içine nüfuz ettirebilir. Evde Espresso Romano hazırlamak için ise ev tipi espresso makineleri, Moka Pot veya Minipresso gibi ekipmanlar kullanılabilir.

Yorum Yap