Ice Coffee (Soğuk Kahve) nasıl yapılır?

06/08/2018 0 Yorumlar

Özellikle sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi olan soğuk kahveler (ice coffee), Ice Latte, Ice Mocha ve Ice Americano çeşitleriyle karşımıza çıkıyor.

Ice Coffee (Soğuk Kahve) nasıl yapılır?

Özellikle sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi olan soğuk kahveler (ice coffee), Ice Latte, Ice Mocha ve Ice Americano çeşitleriyle karşımıza çıkıyor. Peki ice coffee (soğuk kahve) nasıl yapılır?

Öncelikle ice coffee yaparken kahvenin hangi çeşidine göre yapılacağı önemsenmeden genel baz olarak kullanılan espresso hazırlanır. Ice coffee için double espresso yapımına geçilir. (espresso yapımı hakkında bilgi almak için tıklayınız.) Hazırlanan 60 ml’lik double espresso, önceden sunum bardağına koyulan bir kürek buz ve soğuk süt (yaklaşık 250 ml önerilir) karışımına yukarıdan dökülerek eklenir. Bu şekilde Iced Latte içime hazır hale gelir.

Ice Mocha yapımında ise; yine 60 ml’lik double espresso yapılır. 250 ml’lik soğuk süt, bir kürek buz, toz çikolata (yaklaşık 25 gr önerilir) ve double espresso bir karıştırıcı ekipman içinde harmanlanır. Homojen karışım sunum bardağına alınır ve isteğe göre üzeri krem şanti ya da çikolata tozuyla süslenerek servis edilir.

Ice coffee’de bir diğer seçeneğimiz olan Ice Americano yapımında da Ice Latte aşamaları izlenir. Bu doğrultuda ilk olarak double espresso hazırlanır. Sunum bardağına koyulan buzların üzerine soğuk su eklenir ve ardından double espresso bardağa yukarıdan dökülür. Ice Americano içime hazırdır.

Yorum Yap