Kahvenin En Kendine Getireni: Espressonun Tarihi

Yazar Esco 05/08/2019 0 Yorumlar

Güne nasıl başladığımız çok önemli. Mutlu, yorgun, hüzünlü, keyifli... Ruh halimizi her zaman aynı şekilde tutmamız mümkün değil ancak gerçekten lezzetli bir kahve ile güne güzel başlamamız mümkün :)

Kahvelerin en serti, en kendine getireni ve en aromalısı Espresso'nun tarihine bir göz atalım.

Espresso, özel bir şekilde demlenerek yapılan bir kahve türüdür. İnce öğütülmüş kahve çekirdekleri vasıtasıyla basınç altında az miktarda bir miktar kaynar su zorlamak suretiyle yapılır. Daha yoğun ve çok daha güçlü hale getiren daha yüksek konsantrasyonda süspansiyon ve çözünmüş katı madde içerir. Espresso, birim hacim başına diğer kahve türlerine göre daha fazla kafein içerir, ancak daha küçük boyutlarda servis edilir. Espresso, buhar tahrikli, piston tahrikli, pompa tahrikli ve hava pompalı tahrikli espresso makinesi ile yapılır.

1884 yılında ilk espresso makinesi Torino'dan Angelo Moriondo tarafından patentlendirildi. "Kahve içeceğinin ekonomik ve anlık konfeksiyonu için yeni buhar makineleri, yöntem" A. Moriondo "adını aldı. Daha sonraki espresso makinelerinin aksine, o zamanlar daha fazla müşteri için dökme bira ve demlenmiş kahveler için kullanılan bu makine zamanla bugünkü konumuna ulaştı.

1901, Milano'dan Luigi Bezzera, geliştirilmiş bir espresso makinesini patentledi. Bir kazan ve kahveyi içeren ve "Tipo Gigante" olarak adlandırılan çeşitli boyutlarda filtreler içeren dört "grup" vardı.Desiderio Pavoni, 1903'te Bezzera’nın patentini aldı ve 1905’te “La Pavoni” şirketini kurarak espresso makineleri üretmeye başladı. İlk espresso makinesi 1927'de Amerika Birleşik Devletleri'nde kuruldu. Bir "La Pavoni" makinesiydi ve New York'taki Reggio'da kuruldu.

1961'de Faema şirketi, basınçlı su sağlamak için elektrikli pompa kullanan pompa bazlı bir makine üretti. Su, tatlı su kaynağından gelir, kazan ile ısıtılan bir borudan geçer ve sonra kahvenin içinden geçer. Bu şekilde su en uygun sıcaklığa sahiptir ve uzun süre bayat olmaları için kazan içerisinde kalmaz. Neredeyse tüm modern makineler bu tasarıma dayanmaktadır.

Espresso makineleri hala geliştirilmekte ve lezzet standartınıza göre kendini her geçen gün ileriye taşımaktadır.

Birbirinden lezzetli espresso'lar yapmak için Escobarista.com'a göz atmayı ihmal etmeyin :)