Cappuccino Nedir, Nasıl Yapılır?

06/08/2018 1 Yorumlar

Cappuccino Nedir, Nasıl Yapılır? Adını Fransisken rahiplerinin kıyafetlerinden alan Cappuccino, İngilizce'de ‘Capuchin monks’ olarak anılan rahiplerin kıyafetlerine benzetilmiş ve bu şekilde anılmaya başlamış, espresso bazlı sütlü kahvedir.

Cappuccino Nedir, Nasıl Yapılır?

Adını Fransisken rahiplerinin kıyafetlerinden alan Cappuccino, İngilizce'de ‘Capuchin monks’ olarak anılan rahiplerin kıyafetlerine benzetilmiş ve bu şekilde anılmaya başlamış, espresso bazlı sütlü kahvedir.
Latte’ye benzerliğiyle de bilinen Cappuccino, üzerindeki bol süt kremasıyla tanınır. Latte’ye oranla daha fazla süt kreması (köpüğü) içeren Cappuccino da Latte gibi espresso üzerine süt ve süt kreması eklenerek yapılır.
Cappuccino hazırlarken, ilk önce bazını oluşturan espresso’nun yapımına geçilir. Taze öğütülmüş kahveden (yaklaşık 7-9 gr single shot için önerilir) portafilter (kaşık) içine alınır. Tamp işlemiyle düzleştirilen kahve espresso makinesine oturtulur ve suyla buluşması sağlanır. Hazır hale gelen espresso’nun ardından sütü köpürtme işlemine geçilir. 70-72 dereceye ulaşana dek köpürtülen süt(120 ml), elde edilen 30 ml’lik espresso’nun üzerine eklenir ve enfes Cappuccino içime hazırdır.
Cappuccino’da asıl önemli olan nokta süt kremasının (köpüğü) boyutudur. İstenilen standartlara göre bir Cappuccino elde etmek için süt kremasının (köpüğü) yaklaşık 2-3 cm kalınlığında olması gerekir.
Latte ile benzerlik gösteren Cappuccino’da daha az sütle daha fazla krema (köpük) elde edildiği için Cappuccino’nun tadı Latte’ye nazaran daha ağırdır.

Profesyonel espresso makinelerinin yanı sıra Moka Pot ve Minipresso ile evde de Cappuccino yapabilirsiniz. Süt köpürtme işlemi kilit nokta olduğu için Pedrini Manuel Süt Köpürtücü yardımıyla daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

1 Yorumlar

Hebib:
30/06/2019, 08:44:39 AM, hartexnologiya.blogspot.com
Yanıtla

Ela birde bu konunun azericesini yapsaniz iyi olurdu rica etsem

Yorum Yap