Avustralya ve ‘Flat White’ geleneği / Flat White nasıl yapılır?

06/08/2018 0 Yorumlar

Avustralya ve ‘Flat White’ geleneği / Flat White nasıl yapılır? Avustralya kökenli Flat White, latte ve cappuccino’ya olan benzerliğiyle dikkat çeker. Ristretto (normal espresso’nun yarı hacmindeki koyu espresso) ya da espresso üzerine süt kreması eklenerek yapılan Flat White, latte ve cappuccino’ya göre daha küçük bir fincanda servis edilir.

Avustralya ve ‘Flat White’ geleneği / Flat White nasıl yapılır?

Avustralya kökenli Flat White, latte ve cappuccino’ya olan benzerliğiyle dikkat çeker. Ristretto (normal espresso’nun yarı hacmindeki koyu espresso) ya da espresso üzerine süt kreması eklenerek yapılan Flat White, latte ve cappuccino’ya göre daha küçük bir fincanda servis edilir. Sütün pürüzsüz yumuşaklıktaki kremasıyla ristretto’nun yoğun sert tadının birleşiminden doğan Flat White, Avustralya kültürünün yanı sıra dünya genelinde de ciddi bir yayılım göstermiştir. Görünüm ve temel hazırlama yöntemi olarak latte ve cappuccino ile benzerlik gösteren Flat White’ta, latte ve cappuccino’da olduğunun aksine yoğun hissedilen süt değil espresso tadıdır. Peki Flat White nasıl yapılır?

Öncelikle espresso bazlı bir kahve çeşidi olduğundan tercihe göre ristretto ya da espresso yapımına geçilir. Hazırlanan ristretto üzerine uygun sıcaklık derecesinde köpürtülmüş süt kreması eklenir ve Flat White servise hazırdır.

Yorum Yap