Americano Sevenler Buraya Toplanın!

Yazar Esco 19/09/2019 0 Yorumlar

Americano Sevenler Buraya Toplanın!

 

Güne başlamak için, arkadaş buluşmasında, iş arasında ya da keyifli bir film izlerken… Kahve, her anımıza eşsiz uyum sağlıyor ve birçok çeşidi ile gönüllerimizi fethediyor. Peki, aromasıyla damağınızda hoş bir tat bırakan Americano’nun nasıl ortaya çıktığını hiç merak ettiniz mi?

 

Americano’nun geçmişi 2. Dünya Savaşı’na kadar dayanıyor. Amerikalılar aslında en çok filtre kahve tüketiyor.2. Dünya Savaşı’nda da savaşı kazanıp İtalya’ya konuşlanan Amerikan askerleri İtalya’da filtre kahve içmek istiyor. Fakat İtalya’da hiç filtre kahve makinesi bulunmuyor. Filtre kahveye en yakın olan şey Espresso. Ancak Espresso da filtre kahveye göre daha sert ve yoğun. Bunun çözümü olarak Amerikan askerleri, mekan sahiplerinden Espresso’nun içine sıcak su katmalarını istiyor. Amerikalı askerler her mekana geldiklerinde de mekan çalışanları “Americano” yani “Amerikalı” demeye başlıyor. Böylece Americano kelimesi türemiş oluyor. Espresso ve Americano aslında kafein ve kahve oranı olarak birbirinden farksız. SadeceAmericanosulandırıldığı için içimi Espresso kadar ağır değil.

 

Bildiğiniz gibi yeni icatlar hep ihtiyaçtan doğar. Peki Amerikalı askerlerin filtre kahveleri gibi olsun diye içine su kattırıp Espresso’dan yaptırdıkları Americano, filtre kahvenin aynısı oldu mu?

 

Filtre Kahve ile Americano’nun Ne Farkı Var?

 

AmericanoEspresso’ya su katılarak yapılırken filtre kahve suda daha kalın çekilmiş kahvelerin demlenmesi ve süzülmesiyle yapılır. Yoğunluk ve tat olarak aslında birbirlerine çok benzerler ancak Americano, içinde bulunan Espresso sayesinde çok daha aromalı bir şekilde hazırlanır. Eğer kahve kültürüne yeteri kadar hakimseniz, bu farklı aromaları daha ilk yudumda birbirinden ayırabilirsiniz. Bazı aromalar kremayı andıran yumuşak bir kahve tadına sahipken bazıları daha keskin ve baharatlıdır.

Siz de sıkı bir filtre kahveciyseniz ve gittiğiniz mekanda o an filtre kahve yoksa artık yeni bir kahve icat etmenize gerek yok J Amerikan askerleri bunu sizin için yaptı. Birebir aynı olmasalar da filtre kahveye en yakın seçenek olarak bir Americanosöylemeniz yeterli!

 

Americano’nun Kıvamı Nasıl Ayarlanır?

 

Espresso’ya su katılarak Americona yapılıyor, evet ama ne kadar su katılmalı ve nasıl katılmalı? Tahmin edeceğiniz gibi bu işin de bir inceliği var. Americano kahve, Espresso’nunyoğunluğunu korunarak ve köpüğünün bozulmamasına özen gösterilerek içimi hafifletilen bir içecektir. Americano, genelde Espressosertliğinde olsa da, sertliği tercihe bağlı olarak değiştirilebilir. Espresso‘nun sertliği, miktarı ve eklenen suyun miktarı ile Americano’nun sertliği kolayca ayarlanabilir.Americano, singleEspresso ile hazırlanabileceği gibi, doubleEspresso ile de hazırlanabilir. Americano içindeki Espresso miktarı ne kadar fazla olursa o kadar sert olacaktır.

 

Americano’nun tarihine, aromasına ve kıvamına bu kadar hakim olduktan sonra kendi Americano’nuzu yapmak isteyebileceğinizi tahmin ediyoruz J Birbirinden lezzetli kahveler yapmak için escobarista.com’u ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Yorum Yap